Każdy, kto choć raz w życiu decyduje się na wycieczkę do Włoch, powinien pojechać na Sycylię, a konkretniej odwiedzić Syrakuzy. To miasto położone na wschodnim wybrzeżu wyspy, 53 km od Katanii. Jedno z tych miejsc, które najlepiej oddaje specyficzny sycylijski klimat, będąc jednocześnie wehikułem czasu zabierającym w długą podróż do starożytności. To tam urodził się Archimedes – genialny matematyk i wynalazca, którego w ciekawy sposób przedstawili twórcy ostatniego obrazu z serii „Indiana Jones”. Dużo później, bo w latach 40. XX wieku ulicami Syrakuz przechadzała się i kusiła mężczyzn Malena – bohaterka filmu o twarzy filigranowej Monici Bellucci. Reżyser Giuseppe Tornatore po odwiedzeniu 60 miast, ostatecznie wybrał to, opisywane przez nas, miejsce. Nic dziwnego – gdzie indziej znalazłby tak wspaniałą scenerię. Przewodnik, który Tobie „wręczamy” sprawi, że też szybko krzykniesz: „Eureka!”. Doznasz olśnienia nie z powodu odkrycia ważnego prawa nauki, a dlatego, że wreszcie masz przed sobą cel wyprawy (w pełni udanego urlopu).
- Kiedy najlepiej „zdobywać” Syrakuzy i ile czasu poświęcić na zwiedzanie?
- Jakie zabytki koniecznie trzeba „zbadać”?
- Co wiadomo na temat bogatej historii miasta?
- Jak komfortowo poruszać się po Syrakuzach?
- W których hotelach nocleg będzie idealny, a które plaże zapewnią wymarzony relaks?
Na te oraz inne pytania i zagadnienia odpowiemy w poniższym, obszernym tekście. Wierzymy, że po zapoznaniu się z nimi, nie będziesz się zastanawiał nawet przez sekundę, czy faktycznie przybyć na wschodnie wybrzeże Sycylii.
Z czego znane są Syrakuzy – historia miasta
„Przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę” – mawiał Piotr Fronczewski w serii gier rpg „Baldur’s Gate”. Ty natomiast przed wyruszeniem w drogę, poznaj historię miasta w pigułce. A zatem „otwórz” naszą księgę, tj. ten przewodnik po Syrakuzach. W nim znajdziesz zapiski, że miasto to powstało w VIII wieku p.n.e., a zostało założone w 734 roku przez greckich, a dokładniej mówiąc korynckich kolonizatorów. W pierwszych dziesięcioleciach, a nawet dłużej Syrakuzy były potężniejsze od Aten. Ale nawet jako jedno z miast Cesarstwa Rzymskiego, a później stolica emiratu Sycylii będąca we władaniu Arabów, stanowiły wielki skarb. Historia była burzliwa, przewinęło się tam kilka kultur, osada była rządzona przez przedstawicieli różnych narodów i krain, następował rozwój handlu morskiego. Stąd miejsce to słynie z niebywałej architektury (styl hellenistyczny i bizantyjski przechodzi w renesans i barok).
Nad jakim morzem leżą Syrakuzy?
Gdyby przeprowadzić w Polsce uliczną sondę i zapytać, w jakim morzu kąpią się turyści przybywający do Syrakuz, to zapewne padłaby odpowiedź: Morzu Śródziemnym. Nie będzie to całkowite „pudło”, bo faktycznie dawno temu miasto odgrywało niezwykle ważną rolę w tym basenie, będąc głównym rywalem politycznym greckich Aten. Jednak to Morze Jońskie znajduje się bezpośrednio przy Syrakuzach. W nim właśnie pływają obcokrajowcy oraz Włosi.
Planowanie podróży
Skoro już wiesz, jak na mapie odszukać ten sycylijski kurort i zapamiętałeś jego ogólną, ale niezwykle barwną historię, to pora na przygotowania do wycieczki. Po pierwsze musisz wybrać odpowiedni okres na taką wyprawę, a po drugie sprawdzić, jak najwygodniej się przemieścić do Syrakuz.
Kiedy jechać do Syrakuz?
Zacznijmy od pogody i temperatury w ciągu roku. Wszak to ona wpłynie na Twoją decyzję, co do samej wycieczki. Okazuje się, że najcieplej jest w lipcu. Wtedy na niebie nie spotkasz ani jednej chmury. Lato jest zawsze parne (30 stopni Celsjusza to standard), a co za tym idzie zachęcające do morskich kąpieli. Z kolei jesień i zima to pory roku, kiedy dość intensywnie pada, ale tylko przez kilka dni. Ważne, że nigdy nie jest bardzo zimno – słupki rtęci nie pokażą wartości poniżej zera. Zależy więc, co jest Twoim priorytetem. Jeśli plażowanie, to przybądź na przełomie lipca i sierpnia. Maj albo wrzesień będą z kolei dobre do pieszych wędrówek uliczkami miasta. Pamiętaj jednak, że w sezonie trwa oblężenie przez turystów z całego świata!
Jak dostać się do Syrakuz?
Następna ważna kwestia – przyjazd do miasta. Osoby, które znają Sycylię jak własną kieszeń, podpowiedzą, że najlepszym sposobem podróżowania jest autobus. Linie Etna Transporti oraz Interbus funkcjonują codziennie. Kursów jest wiele. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest również pociąg, ale cena biletu jest trochę większa (zamiast 10 euro w dwie strony busem, zapłacisz ponad 7 euro w jedną stronę, siedząc w wygodnym wagonie kolejowym). Gdy wysiądziesz na dworcu po godzinie i piętnastu minutach, zwrócisz uwagę na obskurne ściany, ale nie martw się, dalej będzie już tylko piękniej, choć prędzej czy później zejdziesz do… katakumb.
Praktyczna porada: Najłatwiej będzie, jeśli kupisz bilet autobusowy nie w kasie, a przez Internet. Będzie miał on formę kodu QR, który zeskanuje kierowca.
Co warto zobaczyć w Syrakuzach?
Podobnie jak inne miasta na Sycylii, Syrakuzy też mogą poszczycić dobrze zachowanymi zabytkami. Obiektami i budowlami, które pamiętają czasy świetności Rzymian i Greków. Gdzie słowo „historia” nabiera magicznego charakteru. Nie będziesz jednak kroczył ścieżkami ukrytymi przed okiem turysty. Nie oblezie Cię pajęczyna. Wszystkie zabytki w tym mieście od dawien dawna są na „głównym szlaku” zagranicznych wędrowców. Ty też powinieneś je ujrzeć z bliska. A najlepiej, jeżeli zaczniesz swoją przygodę od Parku Archeologicznego.
Park Archeologiczny Neapolis
Dlaczego akurat to miejsce „na pierwszy ogień”? Bo to dzielnica tak stara, że przechadzał się nią wódz syrakuzański – Hieron. Jako jedna z pięciu dzielnic, była tą najważniejszą. To tutaj tętniło życie kulturalne mieszkańców. Dzisiaj możesz na chwilę poczuć się, jak oni. Neapolis odkryje przed Tobą wielkie cuda architektury: teatr grecki, amfiteatr rzymski oraz kamieniołomy. Bardzo blisko przekroczysz też próg Muzeum Archeologiczne Paolo Orsi, regionalnego muzeum z wieloma eksponatami kojarzonymi z Cesarstwem Rzymskim.
Teatr grecki
To właśnie Syrakuzy mogą pochwalić się jednym z największych teatrów (łącznie odkryto ich 19 na terenie całej Sycylii), w którym przedstawienia oglądali starożytni Grecy. Z racji tego, że znajduje się na południowym stoku wzgórza Temenite, świetnie kontrastuje z nowoczesną częścią miasta. Co jednak ciekawe, w tym powstałym z V wieku przed naszą erą, obiekcie, a konkretniej w audytorium odbywały się dodatkowo spotkania polityczne.
Amfiteatr rzymski
Skoro Grecy mieli swoją przestrzeń, gdzie oddawali się życiu kulturalnemu, to i Rzymianie nie mogli być gorsi. Pobudowali więc w III wieku własny amfiteatr, wykorzystując do tego naturalną skałę. Niestety, ten obiekt nie przetrwał w takim stanie jak grecka budowla. Ty, jako turysta możesz podziwiać tylko kulisy, ruiny trybun i fundamentów. Lecz tyle wystarczy, byś na środku areny wyobraził sobie, jakie rozrywki przyciągały ówczesnych ludzi.
Kamieniołomy i Ucho Dionizjusza
W Parku Neapolis odkryjesz także kamieniołomy – Latomia del Paradiso. Łacińska nazwa przyciąga wzrok, ale czy samo miejsce też? Zależy pod jakim kątem patrzeć. Grecy, którzy rozbudowywali Syrakuzy za pomocą wapnia, wydrążając skały, nie sądzili, że tutaj będą zamykani więźniowie, a z czasem powstaną nekropolie. Mimo to i tak poczujesz się, jakbyś trafił do… jaskiniowego raju. Szczególnie, gdy wejdziesz do położonej na tym terenie, słynącej ze wspaniałej akustyki jaskini. Mowa o Uchu Dionizosa. Takie miano jest nieprzypadkowe – podobno wystarczyło wsadzić głowę do środka, by usłyszeć ciche rozmowy i jęki więźniów.
Katakumby i raz jeszcze katakumby
Syrakuzy to miasto, gdzie wiara była silna. A jak najlepiej po cielesnej śmierci miały trafić do podziemnego świata dusze? Będąc w katakumbach. Jedne sąsiadują ze zniszczonym kościołem św. Jana. Inne są pod bazyliką św. Łucji, czyli patronki miasta (dziś nie przypomina dziewiczej budowli ze względu na liczne renowacje). To rozległy system podziemnych tuneli z grobowcami, choć zdecydowanie większość osób woli patrzeć na imponującą bazylikę i spacerować po pobliskim placu niż schodzić głęboko pod ziemię.
Dwa zamki – Maniace oraz Euryalos
Zwiedzając Syrakuzy, nie sposób przegapić tych budowli.Zamek Euryalos na płaskim wzgórzu Epipolaj to twierdza z IV wieku broniąca murów miasta przed rzymskimi okrętami (patrz ostatnia sekwencja z „Indiany Jonesa i artefaktu przeznaczenia”). Jak głosi znana legenda, Archimedes wpadł na pomysł, aby za pomocą wielkiego lustra umieszczonego na tej twierdzy i odbijających się promieni słońca podpalać flotę nieprzyjaciela.
Castello Maniace to też solidna warowna budowla, ale sięgająca okresu średniowiecza. Wzniesiona na osobiste polecenie cesarza Fryderyka II Hohenstaufa, dzisiaj jest atrakcją turystyczną. Ten otoczony fosą kamienny zamek swoją nazwę zawdzięcza jednemu z dowódców bizantyjskich, którego wołali Manakiesem. Obecnie możesz razem z przewodnikiem zajrzeć do różnych jego części (do wież, na dziedziniec i cel więziennych).
Dumna Świątynia Apollina
W Syrakuzach panował wyraźny kult opiekuna sztuki, pana słońca, patrona piękna, muzyki i poezji. Oczywiście mowa o Apollinie, znanym też jako Apollo. Wzniesiono więc w stylu doryckim świątynię na jego cześć (w 570 roku p.n.e.). To najstarszy i najbardziej okazały tego rodzaju zabytek na całej wyspie, mieszczący się na wyspie Ortygia.
Reszta zabytków Syrakuz
Poza opisanymi wyżej zabytkami, Syrakuzy zachwycają też innymi atrakcjami ściśle związanymi z historią. Należą do nich chociażby:
- Park Foro Siracusano (piękny park miejski, gdzie w czasach rzymskich znajdowało się Forum – publiczny plac i rynek);
- Tecnoparco Museo di Archimede (Technopark Archimedesa, muzeum, w którym możesz podziwiać duże modele maszyn i wynalazków obrazujących prawa fizyki);
- Necropolis of Pantalica (to już atrakcja 40 km od Syrakuz; nekropolie z ponad 5000 wykutymi w skałach grobami, wpisane na listę UNESCO);
- Santuario Madonna delle Lacrime (Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej z fragmentami ruin z czasów rzymskich).
Ile czasu na zwiedzanie Syrakuz?
Sporo tych zabytków, prawda? Ale spokojnie, znajdziesz czas, aby odwiedzić wszystkie grobowce, wkroczyć do zamków, oddać hołd bogom greckim i usiąść na ocalałych trybunach teatru. Wystarczy Ci jeden dzień, aby tego dokonać. Jednak chcąc odkryć każdy zakamarek miasta, łącznie z całą wyspą Ortygią, powinieneś przeznaczyć dwie doby albo więcej!
Jak zwiedzać Syrakuzy – wypożyczonym autem czy piechotą?
W trakcie planowania wycieczki w Twojej głowie narodzi się też inne pytanie. Mianowicie zastanowisz się, w jaki sposób najlepiej poruszać się po mieście. Syrakuzy mogą sprawiać wrażenie dużej i chaotycznej aglomeracji – wszak mieszka tam ponad 100 tysięcy ludzi. Jednak to nie oznacza, że stara część też jest taka. Tutaj wszędzie jest na tyle blisko, że możesz śmiało na własnych nogach dotrzeć do każdego atrakcyjnego miejsca (choć wiele zabytków znajduje się w nierównomiernych odległościach od siebie). Przykładowo z Parku Archeologicznego Neapolis do Bazyliki św. Łucji dojdziesz w 20 minut.
Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, podróżujesz samotnie, a młodzieńcze lata masz już dawno za sobą, to polecamy transport publiczny albo wynajęcie auta. To drugie rozwiązanie jest niestety droższe (90 euro na dzień to najlepsza cena), ale dzięki niemu przedostaniesz się szybciej w okolice Syrakuz. Ale licz się z tym, że dostępne strefy parkowania są płatne, a na Ortygii, czyli części nielądowej miasta, zamknięty jest ruch dla samochodów turystycznych (ze względu na bardzo wąskie uliczki).
Gdzie zjeść w Syrakuzach?
Każdy syrakuzanin poza światowej klasy zabytkami, będzie też zachwalał lokalną kuchnię. Czego zatem skosztujesz? Zawsze świeżych ryb (mieczników albo tuńczyków), owoców morza i różnych makaronów (z których najbardziej popularny to pasta alla siracusana z dodatkiem oliwek i pomidorów) oraz potrawki z bakłażanów (tzw. caponata). Te smakowite dania i produkty są sprzedawane i podawane w wielu restauracjach. Oto kilka z nich, w których najesz się do syta:
- Regina Lucia (szef kuchni łączy potrawy typowo sycylijskie z nowszymi trendami w sztuce kulinarnej);
- Don Camillo (tutaj w menu oprócz dań mięsnych, znajdziesz też żywność wegetariańską);
- Apollonion (tradycyjne smaki sycylijskie).
- Cortile Spirito Santo (miejsce z domowymi makaronami i tradycyjnymi przysmakami);
- Awkena (specjalność dnia w tym lokalu to przekąski przed głównym posiłkiem, czyli antipasti plus wspomniane owoce morza).
Jak dostać się na wyspę Ortygia?
W tekście nieraz już padła nazwa Ortygia. Oznacza ona wysepkę należącą do Syrakuz, a oddzieloną od Sycylii wąskim przesmykiem. Wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO włoska Isola di Ortigia, mimo niewielkich rozmiarów, jest bardzo gęsto zabudowana. Przekonasz się o tym, gdy postawisz na niej swoją stopę, idąc najpierw mostem Ponte Santa Lucia (wrócisz równoległym Ponte Umbertino).
Wybrzeże wyspy Ortigia w mieście Syrakuzy, Sycylia, Włochy. Piękne zdjęcie podróży Sycylii., licencja: shutterstock/By jankrikava
Będąc w Syrakuzach bez odwiedzenia Ortygii to grzech, który trudno odpokutować. Lecz, jak już napisaliśmy, autem nie dostaniesz się do antycznej części i głównego placu Piazza del Duomo (a jedynie do parkingów na obrzeżach). Dlatego, pragnąć obejrzeć świątynię Apollina, a także jedną z największych fontann (stworzoną przez rzeźbiarza Giulio Moskettiego, przedstawiającą m.in. boginię Dianę – dawną opiekunkę wyspy, ale też poświęconą nimfie Aretuzie), najlepiej zdecydować się na pieszą wycieczkę. To zajmie Ci 15 minut, bo trasa z centrum Syrakuz do tego punktu docelowego wynosi raptem 3 km. Ostatecznie możesz wsiąść do autobusu niebieskiej linii czy taksówki, ale spacer to jednak najbardziej korzystna opcja.
Na jakich plażach w Syrakuzach musisz wypocząć?
Jako że mamy do czynienia z „klejnotem Sycylii”, czyli ważnym sycylijskim kurortem, to muszą znajdować się tam urokliwe plaże. Co zaskakujące, te wybrane przez nas, nie są tuż obok Syrakuz, a kilkanaście i więcej kilometrów od miasta. Które z nich należą do tych najpiękniejszych? Czym się charakteryzują?
- Spiaggia di Fontane Bianche (najmodniejsza plaża dla fanów opalenizny, kilkanaście kilometrów od Syrakuz, popularna dzięki licznym klubom plażowym i małym fontannom, znana ze smukłej linii brzegowej);
- Spiaggia di Calamosche (położona dalej, ale na pięknym obszarze rezerwatu przyrody Vendicari; do morskich kąpieli przeznaczona jest mała zatoka pomiędzy skałami, ale to nie przeszkadza turystom – wręcz przeciwnie, kusi ich ta gorąca oaza spokoju);
- Spiaggia Lido di Noto (blisko miasteczka Noto, urokliwa i piaszczysta plaża);
- Spiaggia di Fanusa (mała i cicha zatoczka pokryta ciemnoszarym piaskiem z przestronnym terenem publicznym; 10 km na południe; przez wiele lat aż do dziś uwielbiana przez syrakuzan; nie jesteśmy tylko na 100 procent pewni, czy nadal można z niej korzystać).
Pięć polecanych hoteli w Syrakuzach
Wcześniej zapewnialiśmy, że w jedna dobę zobaczysz najważniejsze zabytki w Syrakuzach. Jednak nie zaznasz wszystkiego, co ma do zaoferowania do piękne miasto. Mamy na myśli chociażby spróbowanie lokalnych przysmaków czy odkrywanie okolicznych, niesamowitych plaż. Dlatego zaplanuj dłuższy, kilkudniowy pobyt w tym miejscu. Nie martw się wtedy o kwestie związane z noclegiem. Baza hotelowa Syrakuz jest szeroka – znajdziesz w niej zarówno obiekty pięciogwiazdkowe, jak i dwugwiazdkowe. My jednak poszukaliśmy dla Ciebie czegoś pomiędzy tymi standardami, ale na pewno zaskakującego jakością.
Algilà Ortigia Charme Hotel – zabookuj tutaj
Adres: Via Vittorio Veneto 93, Ortigia, 96100 Syrakuzy, Włochy
Pierwszy z proponowanych hoteli to Algilà Ortigia Charme. Mimo czterech gwiazdek nie należy jeszcze do tych najdroższych, ale posiada wszelkie udogodnienia. I zachwyca położeniem oraz powierzchnią. Składa się bowiem z trzech budynków powstałych na początku XVIII wieku na wybrzeżu Ortygii. Wewnątrz ujrzysz więc eleganckie, wyposażone w antyki, klimatyzowane pokoje (niektóre dodatkowo mają łóżko z baldachimem!), a także łazienki z dekoracyjnymi kafelkami. Zjesz pyszne śniadanie, skorzystasz z darmowego WiFi, z okna poobserwujesz panoramę Morza Jońskiego, a na koniec wypożyczysz rower, aby pojechać do oddalonego o 1 km zamku Castello Maniace.
Hotel Teocrito – zabookuj tutaj
Adres: Viale Teocrito 71, 96100 Syrakuzy, Włochy
Ten obiekt ma trzy gwiazdki, ale za to jest położony w samym centrum miasta. Może nie ma aż tylu wygód, co wyżej opisana Algilà Ortigia, jednak jego oferta też jest warta Twojej uwagi. Zakwaterujesz się w klasycznie urządzonych pokojach z szafą, telewizorem z płaskim ekranem oraz bezpłatnym i – co ważne – szybkim łączem internetowym. Obok każdego znajduje się łazienka, gdzie użyjesz suszarki do włosów i zestawu kosmetyków (wliczone w cenie za nocleg). Hotel Teocrito zaproponuje też usługi konsjerża i codzienne śniadania w formie bufetu. Odpoczniesz w nim, mimo bliskości ruchliwej ulicy, a do Parku Neapolis będziesz mieć tylko kilka minut na piechotę!
Casa Vinci – zarezerwuj tutaj
Adres: Viale Montedoro 55, 96100 Syrakuzy, Włochy
To urokliwy pensjonat prowadzony przez sympatycznych ludzi: Eleonorę i Renato. Znajduje się tuż przy Porto Piccolo (przystań w Syrakuzach). Każdy turysta może liczyć na pobyt w wygodnych i dużych pokojach, w których nie brakuje chociażby półek, telewizora i odtwarzacza Blu-ray. Jest też prywatna łazienka, wspólny salon, a nawet miejsce do przechowywania bagażu. Dodatkowo posmakujesz ekologicznych produktów pochodzących z pobliskiego gospodarstwa. Goście zachwalają Casa Vinci, twierdząc zgodnie, że jest wyjątkowy i przyznając mu najwyższą ocenę.
Grand Hotel Villa Politi – zarezerwuj tutaj
Adres: Via Maria Politi Laudien 2, 96100 Syrakuzy, Włochy
Wracamy do czterogwiazdkowego hotelu. Tym razem to trzypiętrowy obiekt o nazwie Grand Hotel Villa Politi. Co ciekawe, pobudowano go szczycie urwiska, na terenie naturalnego amfiteatru w dawnych kamieniołomach Sycylii (Latomie dei Cappuccini). Czego możesz się tam spodziewać? Oryginalnie zdobionych wnętrz, niezwykłego widoku na Morze Śródziemne, a nawet – od połowy czerwca do września – specjalnych zniżek, dzięki którym skorzystasz z sąsiedniego tarasu na skałach.
Mamala – zabookuj w tym miejscu
Adres: Corso Gelone, n.16, 96100 Syrakuzy, Włochy
Niedawno otwarta w odnowionym mieszkaniu na siódmym piętrze Mamala przyciąga opcjami zakwaterowania. To trzygwiazdkowy apartament o porządnym standardzie. Chwalony za dobrze wyposażoną kuchnię (mikrofalówka, czajnik, płyta kuchenna i ekspres do kawy), klimatyzowane pokoje z darmowym Internetem oraz łazienki z wygodnym prysznicem i bidetem. Do tego będąc gościem, wyjdziesz na balkon, aby podziwiać starą część miasta. Niedaleko, poza zabytkami, są również plaże, ale te mniej popularne (np. Syracuse Small Beach) niż opisane w powyższym tekście.
Czy Syrakuzy są bezpieczne?
Nie musisz się niczego obawiać. Jednak jadąc pierwszy raz na Sycylię, gdzie mieszka 5 mln ludzi i tak warto zachować czujność. Powodem są głównie kieszonkowcy. Takich osób nie brakuje też w Syrakuzach, ale grasują one przede wszystkim w miejscach bardzo zatłoczonych. Wystarczy jednak, abyś dobrze pilnował portfela i torebki, a na pewno nie spotka Cię przykra niespodzianka.
Co kupić w Syrakuzach?
Jak z każdego miasta na świecie, tak i z Syrakuz warto przywieźć jakieś pamiątki. Oczywiście, że wyroby z lawy wulkanicznej lub ceramika artystyczna produkowana w miasteczku Caltagirone będą dobrze prezentować się na półce w pokoju, ale my polecamy też produkty przeznaczone do spożywania. A wśród nich różnosmakowe miody spod Etny, sycylijskie wina, a także przyprawy oraz idealną do ciast pastę pistacjową z Bronte.
Warto wiedzieć: Mieszkańcy Syrakuz oraz innych rejonów Sycylii znają bardzo dobry sposób na upał i kaca. Kupują w dużych ilościach wodę sodową z solą i cytryną. Bierz z nich przykład, a bez problemu spędzisz cały dzień na słońcu (zarówno we Włoszech, jak i w Polsce).
Czy warto odwiedzić Syrakuzy – podsumowanie
Tam, gdzie pracował i zginął Archimedes. Gdzie często zaglądał Platon i wstąpił święty Paweł. Do miasta, które z niewielkiej kolonii rozrosło się do najważniejszego ośrodka kulturalnego Grecji. Przybywaj turysto. Pokłoń się Syrakuzom, za to, że tak dzielnie odpierały ataki Kartagińczyków, choć uległy Rzymianom w 212 roku p.n.e. Oddaj cześć ofiarom tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi pod koniec XVII wieku i ocalałym, którzy odbudowali miasto. Lecz przede wszystkim przekonaj się, czym jest unikalne połączenie historii, kultury, piękna przyrody i sycylijskiej, tradycyjnej kuchni.
Gdyby urodzony w 287 roku p.n.e. w Syrakuzach Archimedes, wyjątkowo mądry człowiek, który między innymi opracował prawo dźwigni, i którego zna każdy uczeń polskiej szkoły, przeniósł się do współczesnych Syrakuz, byłby zadowolony. Dlaczego? Zauważyłby bowiem, podobnie jak Ty, porządek na ulicach. W porównaniu z innymi miastami na Sycylii Syrakuzy, jak przekonywał jeden z youtuberów, są jasne, czyste, dobrze odrestaurowane i doskonale przygotowywane na ruch turystyczny!
Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?